> > > Co wziąć pod uwagę przy wyborze łóżka?

Co wziąć pod uwagę przy wyborze łóżka?

Łóżko jest najważniejszym meblem w każdym domu. To miejsce, w którym odpoczywamy każdego dnia, relaksujemy się i spędzamy wiele ważnych chwil. Musimy mieć pewność, że łóżko na którym śpimy jest wygodne, ale także nam się podoba i komfortowo w nim się czujemy. Jak wybrać idealne łóżko?

Pod uwagę należy wziąć kilka czynników.

1. Wielkość łóżka oraz wysokość ramy

Ramy łóżek najczęściej dopasowane są do materacy o szerokościach 80, 90, 120, 140, 160 i 180 cm. Dla łóżka pojedynczego wystarczy materac o szerokości 90 i 120 cm, do łóżek podwójnych jako najmniejszy materac polecany jest ten o szerokości 140 cm. Zaletą łóżka posiadającego ponad 180 cm jest możliwość dopasowania do niego 2 zupełnie różnych od siebie materacy. Taka opcja jest szczególnie korzystna dla partnerów o bardzo dużej różnicy w budowie ciała, a także o odmiennych preferencjach. Jeden materac może być miękki i piankowy, natomiast drugi sprężynowy o wysokim stopniu twardości oraz z wkładem dodatkowo utwardzonym warstwą kokosu.

Warto również zwrócić uwagę na wysokość łóżka. Dla wielu osób, szczególnie starszych lub z problemami z poruszaniem się polecane są łóżka wyższe.W takiej sytuacji dobrym wyborem są łóżka kontynentalne, których wysokość wynosi ponad 50 cm, co znacznie ułatwia wchodzenie do łóżka oraz siadanie na nim. Taka wysokość wpływa również lepszą wentylację materaca oraz stwarza dodatkową przestrzeń na schowanie np. skrzyni na pościel pod łóżkiem.

łóżko kontynentalne

2. Stelaż do łóżka

Aby łóżko było kompletnym meblem potrzebna jest rama, materac oraz stelaż. Na rynku dostępne są stelaże nieregulowane, regulowane manualnie oraz elektrycznie. Decydując się na stelaż na pewno warto kierować się budżetem, który możemy przeznaczyć na zakup tego elementu. Stelaże elektryczne są dosyć drogie, oferują jednak niewyobrażalny komfort. Za pomocą pilota możemy regulować wysokość zagłówka oraz miejsca na nogi. Taka funkcja ma bardzo duże znaczenie zdrowotne, a także zapewnia fantastyczną wygodę. Listwy stelaża powinny być drewniane z regulacją twardości oraz sprężyste. Twoje ciało wywiera nacisk na materac, który z kolei oddzdziałuje na stelaż. Całość powinna wspólnie pracować na komfort i odpowiednie podparcie dla Twoich pleców.

Stelaż do łóżka

3. Wybór materaca

Materac jest najważniejszą częścią łóżka, to on w największej mierze odpowiada za komfort Twojego snu. W ofercie wiodących producentów znajduje się wiele materacy dopasowanych do różnych potrzeb oraz preferencji twardości. Dla niektórych najlepszy może być materac sprężynowy zapewniający podparcie punktowe. Warto pamiętać o tym, że im więcej niezależnie pracujących sprężynek tym lepiej i wygodniej dla Twoich pleców. Ciekawym wyborem są materace piankowe np. termostatyczne, które pod wpływem ciepła ciała dopasowują się do niego. Wiele modeli ma również w swoim składzie antyalergiczny lateks lub wkład z kokosa, który dodatkowo utwardza materac. O wyborze odpowiedniego materaca pisaliśmy już w poprzednim artykule.

wybór materaca

4. Ustawienie łóżka w sypialni

Najlepsze ułożenie łóżka to takie, które umożliwia dostęp do niego z obu stron, a także pozostawia miejsce na stolik nocny. Niestety nie w każdej sypialni takie rozmieszczenie jest możliwe, wtedy warto pomyśleć o zasadach feng shui. Łóżko nie powinno znajdować się bezpośrednio pod kaloryferem, gdzie zimą może być wyjątkowo duszno, a także nie na wprost drzwi, co może powodować dyskomfort przy zasypianiu. Jeśli sypialnia znajduje się na poddaszu, w którym są skośne ściany możemy mieć problem ze zmieszczeniem w niej wezgłowia. Również nie w każdej sypialni dobrze sprawdzi się duże łóżko kontynentalne. Przy mniejszym metrażu najlepiej zdecydować się subtelniejsze łóżko na drewnianej ramie o wymiarach 140×200 cm.

jak ustawić łóżko w sypialni

5. Wygląd łóżka

Łóżko oprócz tego, że musi być wygodne, powinno także nam się podobać i być pięknym meblem zdobiącym sypialnię. Dopasujmy tkaninę obicia oraz materiały, z których jest wykonane do charakteru naszego wnętrza. Łóżko może być najbardziej wyróżniającym się meblem w pokoju i mieć niepowtarzalny charakter albo wtopić się w wystrój. Wszystko zależy od naszego gustu i pomysłu. Do obicia łóżek tapicerowanych oraz kontynentalnych stosuje się skóry ekologiczne lub tkaniny. Warto upewnić się, że materiał z którego łóżko jest wykonane oferuje dobrą jakość i nie rozpruje się w ciągu użytkowania. W małych, subtelnych i minimalistycznych wnętrzach sprawdzą się łóżka na drewnianej ramie. Wyróżniają się one wytrzymałością i mogą służyć przez wiele lat dzięki odporności na zniszczenia mechaniczne.

jak wybrać łóżko

 6. Wezgłowie

Wezgłowie jest elementem dodatkowym łóżka, który zapewnia bardzo duży komfort. W łóżku nie tylko śpimy, również czytamy  i oglądam filmy. Wezgłowie zapewnia świetne podparcie dla pleców, którego nigdy nie zapewnią zwinięte i wepchnięte pod plecy poduszki. Wezgłowie można dopasować do łóżek kontynentalnych oraz na ramie drewnianej lub metalowej.

wezgłowia

 

Czy na wszystkie pytania zostały udzielone odpowiedzi? Czy potrzebujesz więcej informacji dotyczących tego artykułu? Czy coś nie zostało przedstawione zrozumiale/czytelnie?

Zadzwoń do doradcy / specjalisty,
a uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania!
+48 61-641-7997

Pin It on Pinterest

Idź do sklepu abcsypialni.plDo sklepu abcsypialni.plSklep abcsypialni.plSklep
Zadzwoń 61 641 7997Zadzwoń