> > > Bóle pleców: przyczyny i zapobieganie

Ból pleców jest jedną z najczęstszych dolegliwości naszych czasów. Może wynikać z niewyleczonych wad kręgosłupa z okresu dzieciństwa, siedzącego trybu życia lub nieprawidłowego sposobu spania, a także niewygodnego i źle dobranego materaca.

Z badań wynika, że większość z nas (74%) najchętniej śpi na prawym lub lewym boku, 16 % osób preferuje spanie na brzuchu, a 10 % na plecach.

Bóle pleców: przyczyny i zapobieganie

Spanie na plecach

Spanie na plecach pozwala naszym mięśniom rozluźnić się, wpływa korzystnie na układ trawienia oraz kręgosłup. W tej pozycji nie jesteśmy poskręcani, dlatego rano mamy większe szanse, żeby obudzić się wypoczętym. Co więcej śpiąc na plecach poduszka nie odgniata nam się na twarzy, dzięki czemu przeciwdziałamy powstawaniu przedwczesnych zmarszczek. Dodatkowym atutem wynikającym ze spania na plecach dla kobiet jest nieugniatanie piersi. Lekarze ortopedzi uznają spanie na plecach za najzdrowszą pozycję do spania, jednak najmniej osób ją wybiera.

Spanie na boku

Zdecydowana większość osób wybiera tę pozycję spania, twierdząc, że jest najwygodniejsza. Jednak śpiąc w ten sposób poduszka odznacza nam się na twarzy, co może powodować powstawanie zmarszczek. Ta pozycja nie jest polecana dla osób z problemami z cerą. Twarz przyciśnięta do poduszki nie oddycha i w ten sposób mogą tworzyć się krostki oraz zaskórniki. Spanie na boku może również powodować bóle w barkach oraz lędźwiach, na których spoczywa wtedy ciężar ciała. Sprzyja także drętwieniu kończyn ze względu na zaburzenie swobodnego krążenia.

ból pleców przyczyny

Spanie na brzuchu

Spanie na brzuchu umożliwia swobodne oddychanie, dlatego w tej pozycji rzadko zdarza nam się chrapać. Jednak w takim ułożeniu ciała jesteśmy zmuszeni odwrócić głowę na bok, co sprzyja bólom w karku. Śpiąc na brzuchu możemy odczuwać bóle w dolnym odcinku kręgosłupa. Ponadto piersi ugniatają się i są bardziej podatne na powstawanie zmarszczek.

Nieodpowiednia poduszka

Poduszka powinna zapewnić dobre podparcie dla odcinka szyjnego oraz głowy. Kręgi szyjne i piersiowe muszą tworzyć linię prostą. Źle dopasowana poduszka może przyczyniać się do powstawania bólu okolic głowy. Odpowiedz sobie na pytanie, w jakiej pozycji najczęściej sypiasz i dobierz ją do swoich potrzeb. Jeśli śpisz na brzuchu – wybierz niższą i bardziej miękką, natomiast gdy śpisz na plecach lub boku zdecyduj się na wyższą i twardszą. Zwróć również uwagę na materiał, z którego jest wykonana – najwygodniejsze poduszki najczęściej stworzone są z pianki termoaktywnej, która dopasowuje się do indywidualnych krzywizn ciała, pod wpływem jego ciepła.  Dowiedz się jak wybrać odpowiednią poduszkę.

dobra poduszka

Niewygodne łóżko

Nierzadko na bóle kręgosłupa wpływa źle dobrany materac. Unikaj spania na sofach, wersalkach i rozkładanych fotelach – one tak naprawdę nie są w 100 % przystosowane do wygodnego spania, a Twój kręgosłup na pewno to odczuje. Materac powinien podpierać kręgosłup i cały korpus. Nie może być bardzo miękki, ponieważ wtedy nasze ciało w niego się zapada i nie otrzymuje prawidłowego podparcia. Zbyt twardy sprawi, że będzie nam po prostu niewygodnie. Dobry materac może zniwelować bóle w plecach. Szczególnie polecane są materace ortopedyczne.

zdrowy senq

Dobry materac

Warto zdecydować się na materac o 7 strefach twardości. Zminimalizuje on bóle kręgosłupa, także te związane z nieprawidłowymi nawykami zasypiania. Warto zwrócić uwagę na materace stworzone z pianki wysokoelsatycznej, która oferuje ogromny komfort leżenia oraz zdrowy sen. Jej właściwości ortopedyczne wpływają na idealne podtrzymanie ciała, a także bardzo dokładne dopasowanie pianki do sylwetki, które umożliwia rozluźnienie mięśni i regenerację potrzebną do aktywnego trybu życia. Na porządny materac nie powinniśmy żałować pieniędzy – jest to inwestycja w nasze zdrowie.

materac ortopedyczny

Bóle pleców: przyczyny i zapobieganie

Do przyczyn bólu kręgosłupa zalicza się między innymi źle dobrany materac oraz złe nawyki spania. Aby niwelować złe samopoczucie powinniśmy upewnić się, że nasz materac jest dopasowany do naszych potrzeb, posiadamy dobrą poduszkę, a także wybierać pozycję spania na plecach.

Czy na wszystkie pytania zostały udzielone odpowiedzi? Czy potrzebujesz więcej informacji dotyczących tego artykułu? Czy coś nie zostało przedstawione zrozumiale/czytelnie?

Zadzwoń do doradcy / specjalisty,
a uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania!
+48 61-641-7997

Pin It on Pinterest

Idź do sklepu abcsypialni.plDo sklepu abcsypialni.plSklep abcsypialni.plSklep
Zadzwoń 61 641 7997Zadzwoń