> > > Wiosenne porządki! Jak odświeżyć materac?

Wiosna chyba większości z nas kojarzy się z pozytywną energią, większą ilością czasu spędzanego na świeżym powietrzu, przemianami i zmianami… ale także porządkami! Z nadejściem nowego sezonu robimy rewolucję w szafie, zmieniamy wystrój wnętrz, kupujemy nowe dodatki, wynosimy meble na balkon, wkładamy świeże kwiaty do wazonów i gruntownie sprzątamy mieszkanie. Podobnego traktowania wymagają nasze materace – aby jak najdłużej i w jak najlepszej kondycji mogły nam służyć i zapewniać odpowiedni komfort oraz wygodne spanie.

jak odświeżyć materac

Jak odświeżyć materac oraz w jaki sposób go czyścić?

Usuwanie plam z materaca

Do czyszczenia materaca z plam najlepiej nadają się specyfiki przeznaczone do prania tapicerek. Materac najprościej spryskać płynem w sprayu, odczekać kilka minut, a następnie przetrzeć czystą szmatką. Można pokusić się również na domowe sposoby czyszczenia materacy, czyli sporządzenie mikstury z wody i cytryny (2:1), która stanowi dość dobry odplamiacz. Pozostawmy ją na kilkanaście minut, a następnie szczoteczką spróbujmy usunąć plamę.

 Jeśli na swoim materacu zauważyłeś plamę z krwi – najłatwiej wywabisz ją wodą utlenianą, albo pocierając plamę ściereczką zanurzoną w zimnej wodzie. Świeże plamy bardzo dobrze schodzą w połączeniu z wodą z solą, a płyn do mycia naczyń dzięki zawartości enzymów usunie tłuste plamy. Natomiast na te niewiadomego pochodzenia polecamy zastosować roztwór z wody i sody. Proporcje takiej pasty powinny zawierać 2 łyżki sody wymieszanej z niewielką ilością wody. Roztwór zostawiamy na plamie na ok. pół godziny, a następnie zmywamy ściereczką. Materac można również czyścić sodą na sucho. Ta metoda fantastycznie neutralizuje brzydkie zapachy, a także odświeża materac. W tym celu posypujemy plamę sodą oczyszczoną i zostawiamy na kilka godzin (najlepiej całą noc). Następnego dnia odkurzamy i gotowe!

czyszczenie materaca domowymi sbosobami woda z sodą oczyszczoną

Usuwanie kurzu z materaca

Materac jest niestety ogromnym siedliskiem kurzu, pleśni oraz roztoczy. Nasz pot oraz stary, złuszczony naskórek jest doskonałą pożywką dla tych ostatnich. Aby zminimalizować ich występowanie w naszym łóżku – odkurzajmy materac jak najczęściej. Najlepiej za pomocą odkurzacza z filtrem typu HEPA, szczególnie polecanym dla alergików. Filtry tego rodzaju dezynfekują wydmuchiwane powietrze oraz oczyszczają je z kurzu, a także grzybów i pierwotniaków. Dwa razy w roku, np. jesienią i właśnie wiosną odwróćmy materac o 180 stopni, po to aby nie powstawały odgniecenia i aby zapewnić mu dostęp świeżego powietrza. Pamiętajmy również o tym, aby po wstaniu z łóżka, nie ścielić go od razu, odkryjmy kołdrę i pozwólmy przewietrzyć się materacowi.

Tak wygląda wnętrze materaca…

wnętrze materaca

Chyba nikt nie chce spać z takimi mało sympatycznymi towarzyszami. Odpowiednie i częste czyszczenie oraz odświeżanie materaca zmniejsza liczbę ich występowania.

Dodatkową ochronę zapewni nam ochraniacz na materac. Zabezpiecza on przed plamami, zabrudzudzeniami oraz kurzem. Jego największą zaletą jest chyba fakt, że możemy go łatwo uprać i odświeżyć.

Czy na wszystkie pytania zostały udzielone odpowiedzi? Czy potrzebujesz więcej informacji dotyczących tego artykułu? Czy coś nie zostało przedstawione zrozumiale/czytelnie?

Zadzwoń do doradcy / specjalisty,
a uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania!
+48 61-641-7997

Pin It on Pinterest

Idź do sklepu abcsypialni.plDo sklepu abcsypialni.plSklep abcsypialni.plSklep
Zadzwoń 61 641 7997Zadzwoń