> > > Sypialnia dla dziecka

Hasło „sypialnia dla dziecka” jest dosyć wieloznaczne – równie dobrze może oznaczać pokój  raczkującego malucha, rezolutnego przedszkolaka, jak i wkraczającego w okres buntu nastolatka. Każdy z przypadków wymaga oczywiście różnych rozwiązań, jednak ogólne priorytety pozostają niezmienne – sypialnia ma być urządzona w sposób, który zapewni dziecku zdrowy, spokojny sen oraz poczucie bezpieczeństwa.

Sypialnia dla dziecka

Starsze dzieci zwykle niecierpliwie wyczekują na własną sypialnię – zwłaszcza jeżeli wcześniej dzieliły pokój z rodzeństwem. Z dwu-trzy letnimi maluchami bywa różnie – w wielu rodzinach nauka spania we własnym łóżeczku, zamiast wspólnie z rodzicami, bywa prawdziwym problemem. Kształty i kolor mebli powinny więc wzbudzać pozytywne skojarzenia – dziecko nie może się bać zostawać w pokoju samo. Jeżeli problemem jest lęk przed ciemnością, z pomocą przyjdą nocne lampki – dobrym pomysłem będą na przykład, zawieszone nad łóżkiem, świecący księżyc czy gwiazdka. W trosce o bezpieczeństwo malucha, koniecznie zabezpiecz w odpowiedni sposób wszelkiego rodzaju przewody – najlepiej jeżeli dziecko w ogóle nie będzie miało do nich dostępu.

sypialnia dla dziecka

Łóżko dla dziecka

Łóżko dla naszej pociechy powinniśmy dobrać tak, aby dziecko bez przeszkód przespało w nim całą noc. O zbawiennym wpływie właściwie dobranego materaca na jakość snu, a co za tym idzie – także na zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. W przypadku dziecięcej sypialni aspekt ten ma jednak szczególnie istotne znaczenie. Szkielet niemowlęcia jest zbudowany w większości z miękkiej chrząstki, która stopniowo przekształca się w kość i twardnieje, aby osiągnąć pełną dojrzałość u człowieka w wieku około 20 lat.

łóżko dla dziecka

Kręgosłup dziecka jest bardzo plastyczny, a przez to szczególnie narażony na deformacje, które w dorosłym życiu mogą skutkować poważnymi schorzeniami. Wady postawy nie są problemem wyłącznie natury estetycznej – niewłaściwe ukształtowanie kręgosłupa obniża wydolność kluczowych dla prawidłowego ogólnego rozwoju ogólnego dziecka układów: oddechowego, krążenia i trawiennego. Aby zapewnić dziecięcemu kręgosłupowi właściwe podparcie podczas snu dobrze będzie zdecydować się na materac dość twardy. Zwłaszcza przy wyborze materaca do niemowlęcego łóżeczka warto również zwrócić uwagę na właściwości hipoalergiczne – wrażliwość na działanie alergenów szczególny problem stanowi właśnie u dzieci w pierwszych latach życia.

pokój dla dziecka

Nie wolno zapomnieć o tym, że pokój dziecięcy to miejsce gdzie dziecko, oprócz spania, bawi sie także i uczy – spędza tam zatem naprawdę dużo czasu. Warto więc zadbać o to, by sypialnia była jego małym azylem w urządzonym „po dorosłemu” domu – tak aby po prostu lubiło spędzać w niej czas. Nie bójmy się zaangażować dziecka w proces wykańczania i wyposażania nowego pokoju. Z oczywistych względów, na większą swobodę w zarządzaniu swoją przestrzenią pozwolimy gimnazjaliście czy uczniowi starszych klas podstawówki, uwierz jednak –  mało jest rzeczy, które sprawią przedszkolakowi tak ogromną frajdę jak wybór koloru ściany (co dopiero mówić o odciśnięciu na ścianie swojej dłoni, pomalowanej farbką o innym kolorze) czy pościeli z ulubionym superbohaterem!

jak urządzić sypialnię dla dziecka

Czy na wszystkie pytania zostały udzielone odpowiedzi? Czy potrzebujesz więcej informacji dotyczących tego artykułu? Czy coś nie zostało przedstawione zrozumiale/czytelnie?

Zadzwoń do doradcy / specjalisty,
a uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania!
+48 61-641-7997

Pin It on Pinterest

Idź do sklepu abcsypialni.plDo sklepu abcsypialni.plSklep abcsypialni.plSklep
Zadzwoń 61 641 7997Zadzwoń