> > > Pierwszy materac – jak wybrać, na co zwrócić uwagę ?

Kupno pierwszego materaca to wielkie wydarzenie. Pierwszy „dorosły’ materac dopasowany w 100 % do Waszych potrzeb gwarantuje komfort, wygodę i spokojny sen!

Podpowiadamy co wziąć pod uwagę przy wyborze materaca!

Dlaczego wybór odpowiedniego materaca jest ważny?

Sen to regeneracja dla ciała i umysłu. W czasie snu mózg naprawia uszkodzenia, porządkuje i zapamiętuje nowe informacje. Komórki i tkanki odnawiają się. Dochodzi także do „odświeżenia” funkcji receptorowych oraz powstawania nowych połączeń w centralnym układzie nerwowym.
Niedobory snu powodują rozdrażnienie, problemy z pamięcią i koncentracją. Obniża się odporność organizmu, który nie broni się przed chorobami i infekcjami.

W wyspanym ciele zdrowy duch! Nie ma nic wspanialszego niż przyjemna pobudka w wygodnym łóżku. Po komfortowo przespanej nocy ma się więcej energii do działania i odczuwa się większą radość z życia.

pierwszy materac

Co wziąć pod uwagę przy wyborze materaca?

TWARDOŚĆ MATERACA

Zarówno za twardy jak i zbyt miękki materac może być szkodliwy dla kręgosłupa. Materac, który jest za miękki, sprawia że sylwetka wygina się jak w hamaku. Nie zapewnia on właściwego podparcia. W konsekwencji przestrzenie między dyskami są jednostronnie ściśnięte i nie przyjmują płynów maziowych, koniecznych do ich regeneracji po całodziennym obciążeniu. Materac zbyt twardy, wywiera duży nacisk na ciało, w wyniku czego utrudnia przepływ krwi i powoduje między innymi drętwienie palców oraz bóle kręgosłupa i kończyn.

Twardość materaca jest odczuciem subiektywnym, uzależnionym od wagi ciała, osobistych preferencji oraz pozycji leżenia, w której śpimy najczęściej. Osoby, które śpią na plecach, powinny wybrać twardszy model, natomiast śpiące na brzuchu czy boku, miękki.

Skala twardości Hildinga:

 • pierwsza oś dotyczy odczuwalnej twardości dla osoby ważącej powyżej 80 kg
 • natomiast druga oś przedstawia odczuwanie twardości dla osoby ważącej do 80 kg

W zaprezentowanej powyżej grafice posłużyliśmy się przykładem opisu twardości materaca Hilding Flamenco. Osoba ważąca np. 100 kg, uzna ten materac za „średnio twardy”, natomiast dla osoby ważącej np. 60 kg będzie to materac twardy. Oprócz wskazań, zaleceń producenta bardzo ważną kwestią przy dobieraniu odpowiedniej twardości materaca są indywidualne, subiektywne odczucia, przyzwyczajenia i potrzeby. Przykład:  dla osoby ważącej 55 kg dobralibyśmy materac miękki (biorąc pod uwagę tylko jej wagę), lecz jeśli ta osoba lubi spać na „twardym”, to śmiało możemy zaproponować materac, który będzie obiektywnie zilustrowany na osi jako średnio twardy – czyli suwak będzie umieszczony mniej więcej na środku osi, lub będzie delikatnie przekraczał w prawą stronę środek osi. Analogicznie sytuacja wygląda, gdy osoba ważąca np. 100 kg lubi spać na „miękkim”, wówczas można pozwolić sobie na niewielką korektę w kierunku „zmiękczenia” w stosunku do zalecanej przez producenta twardości. Jeśli mimo wszystko pojawiają się wątpliwości, to polecamy kontakt ze sprzedawcą aby uzyskać fachową poradę i dobrać materac skrojony na miarę Waszych potrzeb.

Hilding oferuje materace o 7 strefach twardości. Do budowy poszczególnych stref użyto sprężyn o różnej twardości, tak aby wszystkie partie ciała były odpowiednio podparte. Innego podparcia wymaga głowa czy stopy, a innego barki lub biodra. Strefy ułożone są w materacu symetrycznie i umożliwiają właściwe podparcie głowy, ramion, pasa i bioder. W tym momencie może nasunąć się pytanie: Jak mają się strefy twardości w odniesieniu do osób o różnym wzroście ? Osoba o wzroście np. 180 cm skorzysta z wszystkich 7 stref twardości, a osoba niższa np. 150 cm wzrostu skorzysta z 5 stref. Zakładamy oczywiście, że poduszka, a na niej nasza głowa :) będzie ułożona klasycznie, czyli na jednym z krańców materaca, poprawnie ułożonego w ramie łóżka, oczywiście na stelażach elastycznych :)  Pamiętajmy, aby obracać materac o 180 stopni (jeśli materac jest dwustronny, to także obracamy go góra / dół).Taki zabieg przedłuży jego żywotność – wykonujemy go średnio co 6 miesięcy.

RODZAJ WKŁADU

Do najwygodniejszych i najnowocześniejszych modeli materacy należą: kieszeniowy, lateksowy, piankowy, wysokoelastyczny i termoelastyczny. Każdy z nich wyróżnia się super cechą!

Materace piankowe – charakteryzują się miękkością i z tego względu polecamy je osobom, które ważą do 80 kg. Istnieją również na rynku, materace wykonane z twardszej pianki, które są dedykowane osobom o większej wadze. Materace piankowe cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem. Główną przesłanką do zakupu materaca piankowego jest wybór stelaża regulowanego, dotyczy to zwłaszcza stelaży regulowanych elektrycznie tzw. Moto. Kąty załamania tych stelaży są tak duże, że współgrają jedynie z odpowiednimi materacami piankowymi.

 • pianka lateksowa – wykazuje właściwości przeciwalergiczne. Hamuje rozwój bakterii, grzybów, roztoczy oraz pleśni. Lateks jest naturalnym surowcem, wykorzystywanym do produkcji materacy medycznych i ortopedycznych. Jest wyjątkowo elastyczny, wytrzymały i nie ulega deformacjom. Zapewnia prawidłową pozycję kręgosłupa podczas spania.
materac Hilding Latino

materac Hilding Latino

 • pianka wysokoelastyczna – zapewnia doskonałą elastyczność punktową i dobrą wentylację. Komórkowa struktura pianki, sprawia, że jest ona lekka, wytrzymała, sprężysta i gwarantuje perfekcyjne dopasowanie do kształtu ciała.
materac Hilding Rock and Roll

materac Hilding Rock and Roll

 • pianka termoelastyczna – nazywana także pianką memory, leniwą oraz VISCO, została odkryta przez NASA w latach 70, aby zapewnić astronautom komfort spania na ograniczonej przestrzeni w warunkach, gdzie nie istnieje grawitacja. Materace wykonane z pianki termoelastycznej, pod wypływem ciepła i nacisku ciała, dopasowują się do sylwetki, dając przyjemne odczucie otulania. Pianka termoelastyczna jest wyjątkowo miękka i wykazuje właściwości rehabilitacyjne i ortopedyczne.
materac Hilding Rumba

materac Hilding Rumba

Materace kieszeniowe (sprężynowe) – rdzeniem takich materacy są sprężyny, każda z nich włożona jest w osobną kieszonkę z tkaniny. Aby wzbogacić je w dodatkowe funkcje i właściwości, Hilding stosuje dodatkowe warstwy, takie jak na przykład różnego rodzaju pianki, maty kokosowe, włókno sizal, lateks. Należy pamiętać, że materace sprężynowe składają się nie tylko z samych sprężyn. Materac kieszeniowy „wybacza” więcej i jest bardziej uniwersalny. Zapewnia pełniejsze podparcie dla ciała i kręgosłupa, dzięki zastosowaniu większej ilości warstw i elastyczności punktowej sprężyn kieszeniowych.

 • materace kieszeniowe – konstrukcja materacy kieszeniowych bazuje na tradycyjnych sprężynach, umieszczonych w oddzielnych kieszeniach. Pracują one niezależnie od siebie, nie dochodzi do przenoszenia drgań – ugięcie jednej nie powoduje uginania kolejnych. Materac bardzo dobrze dopasowuje się do krzywizn ciała, a ruchy i zmiany pozycji partnera nie są odczuwalne. Sprężyny są trwałe, dzięki temu materac może służyć przez wiele lat.
materac Hilding Tango

materac Hilding Tango

 • materace Multipocket – to materace kieszeniowe o zwiększonej ilość sprężyn na metr kwadratowy. W standardowych materacach kieszeniowych znajduje się  264 sprężyny na jednym metrze kwadratowym, natomiast materac multipocket posiada ich aż 509 na metr kwadratowy. Tak duża ilość sprężyn wpływa na lepsze podparcie ciała, większą elastyczność punktową oraz gwarantuje jeszcze większy komfort snu.
materac Hilding Makarena

materac Hilding Makarena

 • Materace InterActive – materac kieszeniowe może być wzbogacony o dodatkowy system InterActive: pomiędzy tradycyjnymi sprężynami ulokowane zostają dodatkowe sprężynki o mniejszej średnicy i trochę mniejszej wysokości. Takie rozwiązanie gwarantuje fantastyczny komfort i miękkość, przy jednoczesnym progresywnym wsparciu całego ciała. Sprężynki łagodnie podtrzymują ciało i są tak ułożone, aby nie odczuwać ich obecności. Zapewniają perfekcyjne podtrzymanie, dopasowując się idealnie do naturalnych krzywizn ciała.
materac Hilding Balet

materac Hilding Balet

ROZMIAR

Przy kupnie materaca należy wziąć pod uwagę, ile osób będzie na nim spało. Materac dla singla może mieć szerokość 80 cm. Jedak dla większego komfortu zalecamy 90, 100 lub nawet 120 cm. Materac dla pary powinien mieć minimum 140 cm szerokości. Jeśli Wasze upodobania w stosunku do twardości znacząco się różnią, lub także gdy występuje duża różnica wagi ciała, warto rozważyć kupno dwóch materaców. Można zakupić dwa materace o szerokości np. 90 cm i włożyć je do jednej ramy łóżka, wówczas jednak polecamy stelaże z kolekcji Select np. model Classic. W ten sposób każdy z partnerów śpi na niezależnym materacu, wspartym osobnym stelażem, a całość zamknięta jest w jednym łóżku. Decydując się na jeden materac pamiętajcie o tym, aby posiadał on 7 stref twardości, i raczej unikajcie materaców bonellowych.

CENA

Materace wyróżniające się nowatorską i innowacyjną konstrukcją oraz wysokiej jakości surowcami mogą mieć wyższe ceny. Do stworzenia takiego materaca niezbędna jest odpowiednia technologia, świetnej jakości materiały, a także bardzo wiele godzin pracy designerów oraz inżynierów. Proces produkcji jest długi i wymaga ogromnej dbałości o detale. Sen, który przekłada się na zdrowie, przyczynia się do szybkiej regeneracji sił, poprawia witalność i jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie warto oszczędzać na zdrowiu. Pamiętajmy, że zakup dobrego materaca to inwestycja na lata, modele z kolekcji Hilding posiadają, aż 15 lat gwarancji na wkład (pianki i sprężyny.) Pokrowiec materaca, bez względu na kolekcję objęty jest 2 letnią gwarancją.

POKROWIEC

Pokrowiec jest niezwykle ważnym dodatkiem do materaca. Przedłuża jego żywotność, zabezpiecza przed kurzem i różnego rodzaju zabrudzeniami. Łóżko to coś znacznie więcej niż miejsce do spania. To przestrzeń do odpoczynku i relaksu, w której jemy niedzielne śniadania, czytamy książki, oglądamy filmy, planujemy podróże oraz całe życie. Pokrowiec zabezpieczy materac przed plamami z kawy, czerwonego wina oraz jedzenia. Pokrowce wykonane są z różnych tkanin i wyróżniają się właściwościami: antyalergicznymi, wodoodpornymi, hydrofobowymi. Niektóre posiadają aromat lawendy, która delikatnie koi zmysły i ułatwia zasypianie, inne hamują powstawanie pleśni.

Dla jeszcze większej ochrony materaca, polecamy zakup ochraniacza Molton na materac, który go dodatkowo zabezpiecza. Ochraniacz znacznie ułatwi nam dbanie o bieżącą higienę łóżka. W kolekcji Hildinga znajdują się ochraniacze bawełniane i wodoodporne.

Ochraniacze bawełniane, w dotyku przypominają frotkę, jest to bardzo gęsta bawełna 270 gramów. W łatwy sposób pomagają utrzymać higienę materaca. Ochraniacze wodoodporne są wodoszczelne (jednostronnie laminowane) i jednocześnie „oddychające”. Ich zastosowanie na pewno docenią wszyscy rodzice! Ochraniacze łatwo się ściąga, zakłada i pierze. Są szybkoschnące w porównaniu do grubego kilkumilimetrowego pokrowca materaca. Na ochraniacz zakładamy prześcieradło.

STELAŻ ELASTYCZNY

Nie można lekceważyć znaczenia stelaża ELASTYCZNEGO. Często na ryku spotykamy „pseudo stelaże” tzn. drewniane, pocięte, oszlifowane listwy zazwyczaj połączone tasiemką. Jest to tylko częściowe (zapewnia jedynie wentylację) lecz bardzo ułomne rozwiązanie. Stosując pseudo stelaż pod kątem elastyczności uzyskamy podobny efekt, kładąc materac bezpośrednio na podłodze – elastyczność równa się zero. Tym samym mocno ograniczamy właściwości nawet bardzo dobrego materaca. Prawdziwy stelaż elastyczny składa się z listew klejonych z kilku warstw, wyprofilowanych w lekki łuk, każda z listew, a jest ich minimum 28, umocowana jest w uchwycie gumowo – kauczukowym, który pracuje w 3 płaszczyznach, całość zwieńcza rama. Profesjonalny stelaż elastyczny umożliwia odpowiednią wentylację i co najważniejsze, gwarantuje optymalną elastyczność, co w połączeniu z odpowiednio dobranym materacem zapewnia zdrowy sen i komfortowy wypoczynek. Stelaże elastyczne oprócz swoich podstawowych zadań, czyli wentylacji i elastyczności, mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje.

 • Stelaż Hilding Family Classic – jest zbudowany z 28 sprężystych listew z drewna klejonego warstwowo, umieszczonych w elastycznych uchwytach. Została zastosowana regulacja twardości w środkowej części stelaża, a układ rozsuniętych czarnych pierścieni widocznych na pierwszym zdjęciu zapewnia dodatkowe „utwardzenie” stelaża w zaznaczonej strefie klatki piersiowej. Zsunięcie pierścieni w  kierunku boków stelaża spowoduje uzyskanie podobnej twardości jak w pozostałych listwach.
stelaż Hilding Family Classic

stelaż Hilding Family Classic

 • Stelaż Hilding Family Expert – zbudowany z 28 sprężystych listew z drewna klejonego warstwowo umieszczonych w elastycznych uchwytach. Umożliwia manualną regulację nachylenia:podgłówka i podnóżka.
  stelaż Hilding Family Expert

  stelaż Hilding Family Expert

   

 • Stelaż regulowany elektrycznie Hilding Family Moto – stworzony z 28 sprężystych listew z drewna klejonego warstwowo umieszczonych w elastycznych uchwytach. Zapewnia regulację nachylenia podgłówka i podnóżka za pomocą pilota na kablu oraz dopasowanie pochylenia części ramion i głowy oraz strefy nóg do swoich preferencji. Stanowi idealne rozwiązanie do materacy miękkich, wysokoelastycznych, piankowych oraz lateksowych
stelaż Hilding Family Moto

stelaż Hilding Family Moto

 • stelaże pod skrzynię na pościel Lift –  zbudowany z 28 sprężystych listew z drewna klejonego warstwowo umieszczonych w elastycznych uchwytach. Umożliwia regulację twardości w środkowej części stelaża. Układ rozsuniętych plastikowych pierścieni widocznych na pierwszym zdjęciu zapewnia dodatkowe „utwardzenie” stelaża w zaznaczonej strefie klatki piersiowej, natomiast zsunięcie pierścieni w  kierunku boków stelaża spowoduje uzyskanie podobnej twardości jak w pozostałych listwach.
stelaż Hilding Family Lift

stelaż Hilding Family Lift

stelaż elastyczny skrzynia pod pościel liftZapraszamy do kontaktu – chętnie pomożemy Wam wybrać idealne pierwszy materac!

Czy na wszystkie pytania zostały udzielone odpowiedzi? Czy potrzebujesz więcej informacji dotyczących tego artykułu? Czy coś nie zostało przedstawione zrozumiale/czytelnie?

Zadzwoń do doradcy / specjalisty,
a uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania!
+48 61-641-7997

Pin It on Pinterest

Idź do sklepu abcsypialni.plDo sklepu abcsypialni.plSklep abcsypialni.plSklep
Zadzwoń 61 641 7997Zadzwoń