> > > Nie mogę zasnąć… Sposoby na bezsenność

Każdy z nas zna to uczucie… przewracamy się z boku na bok, wiercimy się, przykrywamy, odkrywamy, nie potrafimy sobie znaleźć sobie wygodnej pozycji i nie możemy zasnąć… Czujemy się zmęczeni, rozdrażnieni, próbujemy nawet liczyć barany, ale wciąż się męczymy i patrzymy w sufit. Następnego dnia rano wstajemy niewyspani, w pracy jesteśmy nieefektywni i myślimy naprzemiennie o kawie i drzemce.

sposoby na bezsenność

Przyczyny bezsenności

Dzielimy je na zewnątrz- i wewnątrzpochodne. Do tych pierwszych zaliczymy niewygodne łóżko oraz źle dobrany materac, nieodpowiednią temperaturę do spania, hałas, a także drażniące i jasne światło dochodzące z zza okna. Bezsenność wewnątrzpochodna jest związana np. ze stresem, natłokiem myśli lub chorobami i różnego rodzaju bólami.

Jak sobie radzić z bezsennością?

Jeśli Twoje problemy z zasypianiem trwają już od dłuższego czasu, powinieneś zwrócić się z tym do lekarza. Może to mieć związek np. z nerwicą lub mieć podłoże zdrowotne. Natomiast gdy problem z zaśnięciem zdarza Ci się sporadycznie, jest to prawdopodobnie związane ze złymi nawykami żywieniowymi lub lifestylowymi. Możemy coś na to poradzić!

skuteczne sposoby na bezsenność

Sposoby na bezsenność

Polecamy domowe sposoby na bezsenność takie jak na przykład wypicie soku wiśniowego, który podnosi poziom melatoniny w organizmie. Nie tylko skraca czas zasypiania, ale również sprawia, że sen jest głębszy, bardziej wartościowy i dłużej śpimy.  Rozcieńczmy sok z wodą wypijmy ok. godziny przed snem. Równie dobrze działają herbatki ziołowe np. z melisy.

Dużo ruchu w ciągu dnia! Jeśli jesteśmy aktywni, spędzamy wiele czasu na świeżym powietrzu uprawiamy sporty, zdecydowanie łatwiej wieczorem zaśniemy.

Gdy leżąc w łóżku coś planujesz i dużo myślisz to Twój mózg się rozhula i nie będzie mógł zasnąć. Znajdź chwilę rano lub po południu na przemyślenie swoich spraw, aby móc położyć się z wyciszonym i spokojnym umysłem.

Postaraj się ustabilizować swój rytm domowy. Regularne wstawanie, spożywanie posiłków w tych samych godzinach i kładzenie się spać również o tej samej porze sprawia, że zasypiasz bez problemu. Przestrzegaj tej rutyny nawet w weekendy!

Nie spędzaj wiele czasu w łóżku – powinno nam się kojarzyć głównie ze snem. Pracując w nim, ucząc się lub oglądając telewizję zakłócamy sygnał dla umysłu – łóżko = spanie.

Spróbuj nie drzemać po przyjściu z pracy. Jeśli musisz się położyć, ponieważ ledwo stoisz na nogach, utnij sobie bardzo krótką drzemkę – najlepiej 15 minutową.

Nasz mózg wydziela hormon snu (melatoninę) pomagający regulować nasz zegar biologiczny. Wieczorem wytwarzamy jej więcej, w ciągu dnia mniej. Jej powstawanie uzależnione jest od światła i może być łatwo zakłócone. Rano powinniśmy jak najwięcej korzystać z jasnego światła, natomiast wieczorem z ciemniejszego. Jeśli pracujemy przed komputerem i wieczory również spędzamy przed monitorem lub telewizorem, może to negatywnie wpłynąć na zasypianie.

Relaks przed snem – czyli spokojna muzyka, lekka książka czytana przy delikatnym świetle lub ciepła (ale nie gorąca) kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych np. lawendowego sprawi, że się wyciszymy.

jak radzić sobie z bezsennością

Co wpływa na bezsenność?

Nieodpowiednia dieta, a także duża ilość kawy wypitej w ciągu dnia. Kolacje powinniśmy zjeść 2-3 godziny przed pójściem spać. Musi być lekka i łatwostrawna, aby nasz układ trawienny również mógł zregenerować się w ciągu nocy. Aktywność fizyczna tuż przed snem nie jest wskazana -podnosi nam ciśnienie, co utrudnia zasypianie. Jeśli pójdziemy do łóżka z dobrym nastawieniem na pewno łatwiej nam będzie zasnąć! ;)

 

A jak Wy sobie radzicie z bezsennością?

 

 

Czy na wszystkie pytania zostały udzielone odpowiedzi? Czy potrzebujesz więcej informacji dotyczących tego artykułu? Czy coś nie zostało przedstawione zrozumiale/czytelnie?

Zadzwoń do doradcy / specjalisty,
a uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania!
+48 61-641-7997

Pin It on Pinterest

Idź do sklepu abcsypialni.plDo sklepu abcsypialni.plSklep abcsypialni.plSklep
Zadzwoń 61 641 7997Zadzwoń