Twardość materaca powinna być dobierana adekwatnie do naszej wagi, pozycji ciała podczas snu jak i indywidualnych preferencji.
Właściwie dobrany materac nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Materac jest właściwie dobrany, gdy nasze ciało nie zapada się zbyt głęboko i możemy swobodnie zmieniać swą pozycję.
Twardość materaca – informacje
Strefy twardości
Leżąc na materacu każdy człowiek wywiera zróżnicowany nacisk na jego powierzchnię. Aby czuć się komfortowo w czasie snu, aby nie odczuwać bólu i niewygody, Hilding oferuje materace o zróżnicowanych 7 strefach twardości. Strefy ułożone są w materacy symetrycznie, tak aby można
było odwracać materac, co korzystnie wpływa na jego żywotność. Taki system umożliwia właściwe podparcie głowy, ramion, pasa i bioder.
Kręgosłup prawdę Ci powie
Twardość materaca najłatwiej sprawdzić leżąc na nim i obserwując jak układa się nasze ciało. Ułożenia kręgosłupa to najlepszy i najbardziej obiektywny wyznacznik tego, czy dany materac jest dla nas i dla naszej wagi idealny.
Musimy pamiętać, że śpiąc na boku, zwiększamy nacisk na nasze barki (piersiowy odcinek kręgosłupa) i biodra (lędźwiowy odcinek kręgosłupa), co przy zbyt dużej twardości materaca może spowodować niewłaściwy obieg krwi w nogach i ramionach. Przy właściwej twardości materaca kręgosłup w takiej pozycji układa się niemal w linii prostej. Osoby śpiące na boku powinny zatem wybierać materace bardziej miękkie.
Jeśli natomiast śpimy na wznak lub na brzuchu, ciężar naszego ciała rozłożony jest na większej powierzchni, miejsc styku naszego ciała z powierzchnią materaca jest dużo więcej i bardziej równomiernie rozkładamy wówczas nasz ciężar. W takim przypadku właściwa twardość
materaca to taka, przy której kręgosłup na odcinku lędźwiowym naturalnie wygina się w łuk i nie przylega ściśle do materaca.
Twardość materaca zależy od wagi
Musimy bez wątpienia zwrócić uwagę na fakt, że osoby o różnej wadze będą inaczej odczuwały twardość tego samego materaca. Osoba o mniejszej wadze testująca materac może uznać produkt za zbyt twardy, podczas gdyby osoba o większej wadze leżąca na nim może stwierdzić, że materac jest dla niej za miękki. Pamiętajmy, materac powinien otulać ciało tak, by ramiona i biodra się w nim lekko zapadały, a kręgosłup pozostawał prosty. Im wyższa waga ciała, tym materac powinien być twardszy.
W naszej ofercie materacy Hilding dostępne są materace różniące się między sobą stopniem twardości – od bardzo miękkich do bardzo twardych. Na stronie internetowej Hilding przy każdym materacu została umieszczona grafika pokazującą stopień jego twardości .
Jeśli potrzebujesz rady odnośnie wyboru materaca skontaktuj się z nami, a nasz zespół chętnie odpowie na wszelkie Twoje pytania.
Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.
Z tego co mi wiadomo waga odgrywa obecnie mniejsze znaczenie niż sposób snu. Również strefy twardości są bardziej istotne dla osób śpiących na boku niż na wznak. Poza tym bardzo dobre, przedstawiające właściwie najważniejsze rzeczy obrazki.
Witam Serdecznie, na wstępie dziękuję za miły :) komentarz. Wybór właściwego materaca to dość skomplikowana sprawa i za każdym razem bardzo indywidualna. Jest kilka istotnych czynników decydujących o właściwym doborze materaca, są to: twardość (dla mnie osobiście jest to nadal ważny czynnik) testując konkretny materac inaczej będzie go oceniać osoba ważąca 50 kg,a inaczej osoba ważąca 100 kg. Przedstawię to na konkretnym przykładzie bardzo popularnego modelu Hilding Original Mild – materac o grubości około 20 cm zbudowany na bazie sprężyn kieszeniowych siedmiostrefowych obłożonych dwustronnie 3 cm płytami sprężystego trwałego lateksu. Ten model występuje w dwóch twardościach Soft (H2 – waga ciała jednej osoby do 80kg) i Hard (H3 – waga ciała jednej osoby powyżej 80kg). Za stopień twardości w materacach sprężynowych odpowiada między innymi średnica drutu z którego wykonane są sprężyny kieszeniowe i tak w twardości Soft są to spreżyny wykonane z drutu o średnicy 1,8 / 1,9mm (sa dwie wartości w zależności od danej strefy twardości), natomiast w materacu o twardości Hard zastosowano sprężyny o grubości drutu 1,9 / 2,0mm. Mogło by się wydawać, że różnice w średnicy drutu nie są duże 0,1mm, ale ta właśnie róznica przekłada się w istotny sposób na postrzeganie przez poszczególne osoby twardości materaca. W materacach lateksowych, piankowych siedmiostrefowych (bez spreżyn), strefy twardości uzyskuje się kilkoma sposobami, mogą to być nacięcia w piance o odpowiednio dobranej wysokości i szerokości „szczeliny” (im głębsze, szersze, i bardziej gęstsze nacięcia tym uzyskujemy mniejszą twardość w danej strefie), kształtowanie stref w materacach lateksowych może także odbywać się za pomocą specjalnie wykonanych otworów o odpowiedniej średnicy, głębokości i gęstości. Kolejnym sposobem na uzyskanie odpowiedniej twardości w określonych strefach materaca jest użycie kombinacji odpowiednich pianek wysokoelastycznych, termoelastych w miejscach które chcemy aby były bardziej twarde lub bardziej miękkie.
Jak widać można o tym pisać bardzo dużo, nadal nie wyczerpując tematu :)
Podsumowując, wg, mnie jest wiele czynników które powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze właściwego dla siebie materaca, istotnymi są: twardość materaca, waga ciała, pozycja podczas snu, trwałość użytych materiałów, komfort, ewentualne wskazania lekarskie, funkcjonalność (czy to ma być materac wyłącznie do snu, czy także do długotrwałego wypoczynku „dziennego” czytanie, oglądanie telewizji, czy niestety przewlekła choroba :( w zależności od tego czy materac ma spoczywać na stelażu elastycznym bez regulacji, czy stelażu z ręcznie podnoszonym wezgłowiem, podnóżkiem, czy w końcu na stelażu regulowanym elektrycznie – te wybory, funkcjonalności stelaża mają także wpływ na wybór materaca.
Przed zakupem materaca lub stelaża zachęcam do kontaktu ze specjalistą w tej dziedzinie. Zaoszczędzimy wówczas mnóstwo czasu, otrzymując jednocześnie materac indywidualnie dobrany do naszych potrzeb.
To prawda. Sam to przerabiałem, bo zdarzyło mi się kupić zbyt miękki materac. Trzeba zwrócić na to uwagę, bo to, gdzie i jak śpimy ma naprawdę ogromne znaczenie.