> > > Jak dbać o materace piankowe? Poznaj skuteczne sposoby

Jeśli zainwestowaliście dużo pieniędzy w swój materac lub po prostu kochacie go nad życie, bo jest super wygodny, nie wyobrażacie sobie z nim się rozstawać i chcecie aby służył Wam jak najdłużej, warto o niego dbać najlepszymi i sprawdzonymi sposobami.

Jak dbać o materace piankowe?

Materac powinniśmy wymieniać co kilka lat, 8 maksymalnie 10. Zbiera się w nim kurz, nasz obumarły naskórek, ale także pot, a w konsekwencji również bakterie, roztocza, pleśń i grzyby. Oczywiście nie widzimy tej nieprzyjemnej zawartości gołym okiem, ale jest ona niebezpieczna dla naszego zdrowia. Powoduje alergie i różnego rodzaju uczulenia, czy zapalenia skóry.

Wietrzenie materaca – zapewnijmy mu dostęp powietrza

Aby nasz materac piankowy był czysty i świeży powinien mieć zapewniony przepływ powietrza. Po wstaniu z łóżka, nie zakrywajmy go od razu pościelą i pledem, ale pozwólmy chwilę „pooddychać”. Warto raz w tygodniu zdjąć pokrowiec z materaca, szczególnie jeśli nie jest on wykonany z naturalnych tkanin. Jeśli wyjeżdżamy z domu na dłużej, można postawić materac nawet pod ścianą aby miał dopływ powietrza z obu stron. Nie róbmy tego jednak za często aby się nie powyginał i nie stracił swojego kształtu.

jak czyścić materac

Odkurzenie materaca

Zdejmijmy pościel oraz pokrowiec z materaca i odkurzajmy go raz w tygodniu – samą rurą. Oczyścimy w ten sposób materac z kurzu, roztoczy i naszego naskórka.

Zmienianie pozycji o 180 stopni

Jeśli posiadamy materac dwustronny (niestety nie wszystkie mają tą funkcję) zmieniajmy jego położenie o 180 stopni. Dzięki temu każda strona będzie miała szansę aby pozbyć się wilgoci i „odpocząć”. Wiele modeli materacy posiada specjalne uchwyty ułatwiające jego obracanie.

Pranie materaca

Samego materaca nie możemy niestety wyprać, ale regularnie pierzmy jego pokrowiec. Najlepiej gdyby miał funkcję prania w 60 stopniach. W takiej temperaturze bez problemu pozbędziemy się bakterii oraz innych drobnoustrojów. Położenie się spać do czystego łóżka, ze świeżo wymienioną i pachnącą pościelą jest jedną z najprzyjemniejszych i najzdrowszych rzeczy na świecie.

Czyszczenie materaca

Nawet jeśli wyjątkowo dbamy o nasz materac, może zdarzyć się, że przez przypadek go poplamimy, albo zrobią to za nas nasze dzieci. Jednym z lepszych domowych sposobów na usuwanie plam, jest woda zmieszana z sokiem z cytryny. Pamiętajmy, aby po nałożeniu specyfiku na materac i wyszorowaniu plamy gąbką, pozwolić mu wyschnąć i niczym do momentu wyschnięcia nie przykrywać.

jak czyścić materac

Jak dbać o materace piankowe? Można je również odświeżyć na sucho stosując do tego zwykłą sodę oczyszczoną. Posypmy nią materac, zostawmy tak na 4 godziny, a następnie odkurzmy pozostałość sody odkurzaczem. Soda doskonale wchłania wilgoć i drobne zabrudzenia.

 

 

Czy na wszystkie pytania zostały udzielone odpowiedzi? Czy potrzebujesz więcej informacji dotyczących tego artykułu? Czy coś nie zostało przedstawione zrozumiale/czytelnie?

Zadzwoń do doradcy / specjalisty,
a uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania!
+48 61-641-7997

Pin It on Pinterest

Idź do sklepu abcsypialni.plDo sklepu abcsypialni.plSklep abcsypialni.plSklep
Zadzwoń 61 641 7997Zadzwoń