> > > Ile godzin snu potrzebujemy w zależności od wieku?

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego Wasza babcia jest już od 6:00 rano jest na nogach, nawet w sobotę, Wasza nastoletnia siostra przed południem nie wstaje na śniadanie, a my musimy położyć się przed północą do łóżka, żeby normalnie funkcjonować w pracy? Zapotrzebowanie na sen jest uzależnione jest od naszego wieku!

Ile godzin snu potrzebujemy w zależności od wieku?

Dzieci wymagają o wiele dłuższego snu niż osoby dorosłe, a w pierwszych latach życia śpią także w ciągu dnia. Z wiekiem potrzebujemy mniej snu, nastolatki zwykle potrzebują go tyle samo co dorośli, a seniorzy zazwyczaj mają płytszy sen.

ile snu potrzebujemy

Ile snu potrzebują niemowlęta?

Maluszki do 1 miesiąca życia śpią nawet do 16 – 20 godzin na dobę. Przez kolejne dwa miesiące zwykle śpią od 12 do 18 godzin, a półroczne brzdące ok 16 godzin. Z każdym miesiącem zapotrzebowanie na sen obniża się i kiedy dziecko kończy swój pierwszy roczek śpi ok 12 – 14 godzin na dobę. Nigdy jednak nie przesypia tylu godzin za jednym zamachem, maluchy często budzą się, gdy są głodne, męczy je kolka lub mają pełną pieluszkę. Dzieci, szczególnie przez swoje pierwsze miesiące życia, nie mają uregulowanego trybu snu, nie rozróżniają dni od nocy i dlatego śpią o różnych porach.

ile godzin snu potrzebuje dziecko?

Ile snu potrzebują 2 i 3 latki?

Zazwyczaj potrzebują ok 12 – 14 godzin przespanych w ciągu nocy i dodatkowej drzemki w środku dnia.

Ile snu potrzebują dzieci w wieku szkolnym?

Dzieciom w wieku przedszkolnym 5 – 6 letnim zapotrzebowanie na sen spada do ok. 12 godzin na dobę, większość z nich przestaje także spać popołudniami. Dzieci w wieku szkolnym, od 7 do 12 lat zazwyczaj śpią około 9 – 11 godzin dziennie.  W związku z tym, że liczba przesypianych godzin spada, bardzo duże znaczenie ma uregulowanie cyklu snu. Dziecko powinno chodzić spać o tych samych porach, również w weekendy. Dzięki temu będzie miało uregulowany cykl biologiczny, będzie wypoczęte, zdrowe i pełne energii.

ile godzin snu potrzebuje przedszkolak

Ile snu potrzebują nastolatki?

Wraz z dorastaniem potrzeba snu zmniejsza się do 8 – 10 godzin dziennie. Nastolatki śpią zwykle około 2 godzin dłużej od dorosłych. Zazwyczaj jest to związane z nieregularnym trybem życia, późnym chodzeniem spać i potrzebą odespania. Dlatego nastolatki wylegują się w weekendy do południa, a w trakcie tygodnia tak trudno jest je wyciągnąć z łóżka.

Ile snu potrzebują dorośli?

Osoba dorosła potrzebuje średnio 6,5-9 godzin snu na dobę. Zazwyczaj w natłoku codziennych obowiązków, pracy oraz uczestniczeniu w życiu towarzyskim najczęściej śpimy ok 7,5 godziny.

Ile śpią seniorzy? Podobnie do dorosłych w średnim wieku. Osoby starsze chodzą jednak wcześniej spać, dzięki czemu również wcześniej wstają oraz ucinają sobie drzemki w środku dnia. Ich sen jest jednak bardziej płytki, często budzą się również w ciągu nocy, co zazwyczaj jest spowodowane różnego rodzaju schorzeniami czy bólami.

ile potrzebujemy godzin snu

Pamiętajmy o wysypianiu się – w wyspanym ciele zdrowy duch! Śpiąc odpowiednią ilość czasu, potrafimy lepiej skupić się w pracy czy szkole, przyswajać nową wiedzę, uczyć się i zapamiętywać. Ważne aby nasz sen nie był przerywany – im głębszy i bardziej spokojny tym lepiej będziemy czuli się następnego dnia.

Każdy z nas jest inny i potrzeby snu mogą różnić się w zależności od trybu życia jaki prowadzimy, diety, a także indywidualnych upodobań oraz uwarunkowań genetycznych.

ile godzin snu potrzebujemy

Czy na wszystkie pytania zostały udzielone odpowiedzi? Czy potrzebujesz więcej informacji dotyczących tego artykułu? Czy coś nie zostało przedstawione zrozumiale/czytelnie?

Zadzwoń do doradcy / specjalisty,
a uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania!
+48 61-641-7997

Pin It on Pinterest

Idź do sklepu abcsypialni.plDo sklepu abcsypialni.plSklep abcsypialni.plSklep
Zadzwoń 61 641 7997Zadzwoń