> > > Historia łóżka, materaca

Historia łóżka, materaca

Łóżko jest jednym z ważniejszych mebli w naszym domu. Zastanawialiście się w jaki sposób się zmieniało i jak wygląda jego historia?

łóżko tapicerowane - Historia łóżka, materaca

Człowiek pierwotny spał na liściach, skórach oraz gałęziach, które izolowały go od mokrej i zimnej ziemi. Z czasem zaczął tworzyć w jaskiniach ławy naziemne, które w ciągu nocy służyły mu do spania, za dnia do siedzenia.

W starożytnym Egipcie zwykli, biedni ludzie spali na plecionych matach lub palmowych liściach rozłożonych na podłodze w domu, natomiast osoby zamożniejsze na łożach ze specjalnym podpórkiem na głowę. Chronił on przed zepsuciem się wytwornych i precyzyjnie ułożonych fryzur. Faraon Tutanhamon spał na łożu wykonanym z kości słoniowej oraz złota, z raczej średnio wygodnym kamiennym podwyższeniem na głowę.

Historia łóżka, materaca

łóżko w starożytnym Egipcie - Historia łóżka, materaca

W tradycji arabskiej spało się na stosie poduszek rzuconych na podłodze.

Pierwsze materace powstały w okresie neolitu i były wykonane w prymitywny sposób z suchych liści oraz trawy zawiniętej w skóry zwierzęce. Dopiero kilkaset lat później, w czasach Imperium Rzymskiego forma wykonania materaca zmieniła się. Od tej pory był wypychany trzciną , słomą, wełną, pierzem kaczym, a także końskim włosiem, matą kokosową i trzciną.

łóżko w starożytnym Rzymie - Historia łóżka, materaca

 

To również pomysłowym Rzymianom przypisuje się stworzenie łóżka wodnego, którego pierwszym zastosowaniem było przeciwdziałanie odleżynom. W okresie renesansu twór materaca został udoskonalony. Wypełnienie co prawda nie uległo zmianie, ale zmieniły się jego zewnętrzne tkaniny na znacznie milsze w dotyku, takie jak: jedwab lub aksamit.

Chłopstwo spało na tarczanach, które można uznać za pierwowzór łóżka. Były to drewniane prycze z  czterema nogami. Kładło się na nie siennik wypchany słomą i zakrywało niedźwiedzią skórą. Do przykrycia służyły futra lub kawałek grubszego materiału. Ciekawą kwestię stanowi fakt, że bardzo długo nie istniało łóżko pojedyncze. Cała rodzina spała razem na wspólnym posłaniu, zdarzało się nawet, że ze zwierzętami.

Dopiero na początku XIX wieku tak zwane łóżka meblowe pojawiły się w domach osób zamożnych. Uznawane były za ogromny luksus i znajdywały się wyłącznie w pałacach i na dworach szlacheckich. Im więcej poduszek  oraz pierzyn na nich się piętrzyło tym lepiej – świadczyło to o większej zamożności jego właściciela.

łóżko mieszczańskie - Historia łóżka, materaca

Po II wojnie światowe łóżka zostały wyparte przez tapczany, wersalki i rozkładane fotele (tzw. amerykanki), aby ponownie od lat 50 do użycia weszły znacznie wygodniejsze łóżka składające się z ramy, stelaża oraz komfortowego materaca. Dzisiaj za najbardziej luksusowy model łóżka uchodzi łóżko kontynentalne. Którego 3 modułowa budowa zapewnia doskonałą jakość snu i nieprzeciętny odpoczynek dla kręgosłupa, mięśni oraz duszy.

łóżko kontynentalne - Historia łóżka, materaca

Czy na wszystkie pytania zostały udzielone odpowiedzi? Czy potrzebujesz więcej informacji dotyczących tego artykułu? Czy coś nie zostało przedstawione zrozumiale/czytelnie?

Zadzwoń do doradcy / specjalisty,
a uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania!
+48 61-641-7997

Pin It on Pinterest

Idź do sklepu abcsypialni.plDo sklepu abcsypialni.plSklep abcsypialni.plSklep
Zadzwoń 61 641 7997Zadzwoń