Mało kto z nas wie, że stelaż jest drugim najważniejszym elementem łóżka. Może nam się wydawać, że posiadając wyjątkowo wygodny materac, położony na zwykłych drewnianych listewkach wyśpimy jak trzeba. Niestety tak nie jest. Stelaż spełnia bardzo ważną rolę jaką jest amortyzacja siły nacisku naszego ciała. Jego elastyczne listewki oddziałują na pracę materaca i dopasowanie oraz współgranie z naszym ciałem. Dodatkowo stelaż zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu ogranicza powstawanie roztoczy, bakterii, pleśni oraz grzybów wewnątrz materaca, co jest to szczególnie ważne dla alergików.
Przy wyborze stelaża powinniśmy kierować się kilkoma czynnikami.
Materiał, z którego jest wykonany
Najtańsze stelaże zrobione są z sosnowych listewek. Zaleca się ich wykorzystanie jedynie do tańszych modeli materacy bonelowych. Taki stelaż jest rozwijany i kładziony bezpośrednio na ramie łóżka. Do jego wad możemy zaliczyć wpływ na odkształcanie się materaca oraz niską wytrzymałość mechaniczną. Dlatego do droższych modeli np. typu multipocket lub materacy lateksowych polecane są stelaże charakteryzujące się znacznie większą elastycznością. Do takich możemy zaliczyć te wykonane z drewna brzozowego i bukowego oraz posiadające regulację twardości.
Rodzaje twardości stelaża
Czy wiedziałeś o tym, że stelaż może posiadać kilka stref twardości? Sprężystość listewek różni się w kilku miejscach – w odcinku lędźwiowym oraz okolicach głowy jest ona większa. Dzięki czemu fantastycznie współgra z materacem i wspólnie pracują na komfort naszego snu. O twardości decyduje między innymi liczba listewek oraz gęstość ich rozmieszczenia– im większa, tym lepiej.
Możliwość regulacji stelaża
Lepsze modele stelaży posiadają możliwość regulacji. Ta opcja może szczególnie spodobać się osobom spędzającym wiele czasu w łóżku. Dzięki temu zagłówek można podnieść i komfortowo czytać lub oglądać filmy w łóżku, w pozycji pół leżącej. Wybrane modele gwarantują również regulację w odcinku lędzwiowo-krzyżowym, co zwiększa lub zmniejsza twardość w tej strefie. Jest idealnym rozwiązaniem dla materacy miękkich, wysokoelastycznych, piankowych oraz lateksowych.
Stelaże mogą być regulowane manualnie (zapewniają wtedy zwykle 2 strefy regulacji: podgłówka i podnóżka lub elektrycznie za pomocą pilota – pełen luksus!
W zależności od stelaża i posiadanych przez niego właściwości ceny warunkują się od 100 zł za najzwyklejszą rozkładaną sosnową matę do nawet 10 000 tyś. złotych za stelaż regulowany elektronicznie.
Dlaczego warto zainwestować w dobry stelaż do łóżka?
Dobry stelaż gwarantuje odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, co przekłada się naszą wygodę i komfort. Pamiętajmy o tym i nie lekceważmy ważnego zadania jakie spełnia stelaż w łóżku.