> > > Dlaczego śnimy?

Dlaczego śnimy?

Marzenia senne pozostają niewyjaśnioną do końca zagadką. Naukowcy uważają, że sny mogą służyć nam do porządkowania zawartości mózgu. Eliminują niepotrzebne doświadczenia oraz wspomnienia, a zapisują te ważne i które mogą nam się przydać w przyszłości. Sen jest również jedną z ważniejszych aktywności fizycznych oraz filmem, którego często jesteśmy głównym bohaterem :)

dlaczego śnimy

Jak śpimy

Nie śnimy przez całą noc, a jedynie w fazie REM (po angielsku Rapid Eye Movement). Jest to faza, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych, a także wysoka aktywność mózgu, nieregularny oddech, wzrost ciśnienia oraz pojawiają się marzenia senne. Fazy snu REM oraz następująca po niej NRM powtarzają się cyklicznie kilka razy w ciągu nocy, dlatego zdarza się, że śnimy z przerwami i mamy ok. 4-7 snów każdej nocy.

Zapamiętywanie snów

Nie wszyscy zapamiętują swoje sny, ale to nie znaczy, że ich nie mają. Według niektórych teorii naukowych, niektórzy z nas zapominanie snów mają wpisane w genach. Nie pamiętamy marzeń nocnych również po zbyt dużej dawce alkoholu, a także z powodu silnego stresu, zmęczenia oraz niewyspania. Większość osób potrafi sobie przypomnieć sen po przebudzeniu w fazie REM i natychmiastowym skupieniu się na nim oraz jego rozpamiętywaniu. Jeśli nie uda nam się go zapamiętać do ok 5 sekund po przebudzeniu, dosłownie nam on wyparuje. Nasz mózg celowo uznaje sny za nieistotne wspomnienia i nie obciąża się zbędnymi informacjami. Z badań statystycznych wynika, że zdecydowanie łatwiej zapamiętujemy sny nacechowane emocjami takie jak koszmary lub sny erotyczne.

łapacz snów

Znaczenie snów

Sny najczęściej są odzwierciedleniem tego, co przeżywamy każdego dnia. Śnią nam się znajome twarze, przedmioty oraz sytuacje. W nocy mózg powtarza nawet najdrobniejsze szczegóły z naszego życia, odtwarza różne momenty oraz zdarzenia, nawet takie, na które nie zwracamy uwagi. Wiele osób twierdzi, że posiada sny prorocze, jednak naukowcy nigdy nie potwierdzili ich występowania.

Snem można wytłumaczyć zjawisko dé jà vu. Wedle tej teorii, kiedy zdarza nam się poczuć, że już kiedyśmy przeżywaliśmy podobną chwilę lub byliśmy dokładnie w tym samym miejscu, przypomina nam się któryś ze snów, o którym już dawno zapomnieliśmy.

Sen oraz marzenia nocne to także naładowanie baterii, śniąc nie tylko odpoczywamy, ale często jesteśmy bohaterami wspaniałych przygód. W snach często spełniają się nasze marzenia, potrafimy latać, zdajemy na 5 egzamin lub pracujemy w wymarzonej firmie :)

znaczenie snów

Skąd biorą się koszmary?

Główną przyczyną nocnych koszmarów są problemy, lęki oraz obawy o różnych podłożu psychologicznym. Mogą być związane z przeżytą traumą, katastrofą lub nadmiernym rozmyślaniem przed snem o naszych problemach.

dlaczego śnimy

Kolorowych snów! Na koniec wskazówka, żeby pamiętać o swoich snach, warto prowadzić dzienniczek snów. Może któregoś dnia, przekonasz się, że jest on idealnym materiałem na film lub książkę  :)

pamiętnik snów

 

Czy na wszystkie pytania zostały udzielone odpowiedzi? Czy potrzebujesz więcej informacji dotyczących tego artykułu? Czy coś nie zostało przedstawione zrozumiale/czytelnie?

Zadzwoń do doradcy / specjalisty,
a uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania!
+48 61-641-7997

Pin It on Pinterest

Idź do sklepu abcsypialni.plDo sklepu abcsypialni.plSklep abcsypialni.plSklep
Zadzwoń 61 641 7997Zadzwoń