> > > Czy warto kupić tani materac?

Czy cena materaca ma wpływ na jakość i komfort snu?

Ceny materacy wahają się nawet o kilka tysięcy złotych. Ta różnica wynika głównie z rodzaju materiałów, z jakich są wykonane. Czy warto kupić tani materac? Dlaczego niektóre kosztują tyle ile równowartość małego używanego samochodu? Czy te super drogie materace naprawdę zapewniają super komfort i najlepszą jakość snu? Sprawdźmy to!

Jedne z tańszych materacy dostępnych na rynku to te, które zbudowane są na bazie sprężyn bonellowych. Składają się one z połączonych ze sobą sprężyn w kształcie klepsydry, pokrytych dla bezpieczeństwa warstwą ochronną wykonaną z pianki, filcu, trawy morskiej lub końskiego włosia. We wkładzie bonellowym sprężyny są złączone ze sobą za pomocą drutu. Tego rodzaju sztywne połączenie powoduje, że materac bonellowy charakteryzuje się  elastycznością powierzchniową. Siły działające na materac podczas korzystania z niego, rozkładają są równomiernie na całej jego powierzchni. Elastyczność powierzchniowa wpływa negatywnie na dopasowanie materaca do anatomicznej budowy ciała. Gdy na jednym  materacu bonellowym śpią dwie osoby i jedna z nich zmienia pozycję podczas snu, druga odczuwa falowanie powierzchni materaca, występuje efekt fali morskiej. Materac o takiej budowie nie dopasowuje się do kształtu ciała, tym samym nie zapewnia odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Ceny materacy bonellowych zaczynają się już od 200 złotych. Oszczędność jest tylko pozorna. Brak odpowiedniego komfortu snu przekłada się na problemy z układem ruchowym, bólami mięśni, które nie mogą się zregenerować w czasie snu oraz na bezsenność.

materac bonelowy

Również niedrogo możemy kupić najzwyklejszy materac wykonany z pianki poliuretanowej. Możemy mieć pewność, że modele, których cena nie przekracza kilkuset złotych będą charakteryzowały się niską gęstością pianki, oraz małą, niedostateczną wysokością. Główny materac piankowy przeznaczony dla osoby dorosłej powinien mieć co najmniej wysokość 15-16 cm. Dłuższe użytkowanie materaca zbudowanego z pianki o niskich parametrach, szczególnie użytkowanie przez osoby o większej masie ciała (ponad 80 kg.) nieodwracalnie wpływa na jej odkształcenie. Nie będzie sprężysta i na pewno nie będzie dopasowywała się do krzywizn ciała.

tani materac piankowy

 

Lepszą jakość snu, ale również większą cenę zapewniają materace sprężynowe typu kieszeniowego (pocket). Sprężyny w tego rodzaju modelach są znacznie mniejsze, niż te znajdujące się w materacach bonellowych. Mają kształt walca i każda z nich znajduje się w specjalnej, oddzielnej kieszonce. Dzięki temu, że nie są ze sobą połączone, pracują niezależnie zapewniając bardzo dobrą elastyczność punktową. Cena materaca wzrasta oczywiście w zależności od liczby pojedynczych sprężynek (im więcej tym lepiej!), a także materiału, którym są obłożone. Tańsze modele mają sprężyny otoczone zwykłą pianką. Droższe natomiast obłożone są materiałami posiadającymi dodatkowe właściwości: warstwa kokosu, sprawia, że materac jest twardszy, lateks jest antybakteryjny i antygrzybiczny, co stanowi idealne rozwiązanie dla alergików, z kolei pianka termoelastyczna Visco idealnie dopasowuje się do krzywizn naszego kręgosłupa.

Ceny materacy kieszeniowych rozpoczynają się od ok 500 zł, i sięgają 4 – 5  tysięcy złotych.

Materace piankowe zapewniające odpowiednią wygodę to przede wszystkim modele wykonane z pianki wysokoelastycznej oraz termoaktywnej. Gwarantują odpowiednie podparcie dla kręgosłupa oraz dobrą wentylację, uniemożliwiającą zatrzymywanie wilgoci. Pianka termoaktywna, nazywana jest również pianką leniwą. Dopasowuje się do wypukłości ciała pod wpływem ciepła. Kiedy wstajemy z materaca – pianka z powrotem się odkształca. W ten sposób dopasowuje się do indywidualnych potrzeb i sylwetki użytkownika.

materac piankowy termostatyczny

 

pianka termoaktywna

Ceny materacy piankowych kształtują się w zakresie od ok. 400 zł do ok 6 tys. zł.

Na rynku znajdziemy również materace wykonane w 100 % z lateksu. Decydując się taki model otrzymujemy fantastyczną higienę snu. Lateks nie magazynuje wilgoci, nie gromadzi w nim się kurz i nie zamieszkują roztocza. Cena tego typu materacy uzależniona jest od jego wysokości (najlepsze są te, które mają powyżej 15 cm grubości) oraz składu procentowego lateksu. W tańszych modelach znajdziemy zaledwie 20 % lateksu naturalnego, pozostała cześć jest najczęściej lateksem syntetycznym – nie gwarantującym odpowiedniej wentylacji.

Podsumowując, w droższych materacach zastosowane są lepszej jakości materiały. Dodatkowo posiadają różne dodatki w postaci warstwy kokosu czy lateksu. Cena wiąże się także z wyższą gwarancją na materac. Luksusowe modele posiadają nawet 15 lat gwarancji. To bardzo dużo! Wyobraź sobie, że przed 1,5 dekady nie musisz się martwić o żadne uszkodzenia oraz spadek jakości snu.

odpowiednie podparcie materaca dla kręgosłupa

Na zdrowiu na pewno nie powinniśmy oszczędzać. Materac dobrany do naszych potrzeb gwarantuje relaks dla ciała, dobrze podparty kręgosłup oraz odpoczynek dla mięśni.

 

 

Czy na wszystkie pytania zostały udzielone odpowiedzi? Czy potrzebujesz więcej informacji dotyczących tego artykułu? Czy coś nie zostało przedstawione zrozumiale/czytelnie?

Zadzwoń do doradcy / specjalisty,
a uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania!
+48 61-641-7997

Pin It on Pinterest

Idź do sklepu abcsypialni.plDo sklepu abcsypialni.plSklep abcsypialni.plSklep
Zadzwoń 61 641 7997Zadzwoń