> > > Co jeść przed snem?

Wpływ diety na sen

Trawienie pokarmu jest wysiłkiem dla naszego organizmu, który zakłóca prawidłowy sen, a energia dostarczana w pożywieniu trawionym w nocy nie jest spalana i odkłada się jako zapas tkanki tłuszczowej. Dlatego objadanie się przed snem jest najprostszą drogą do przytycia! Noc jest porą relaksu dla naszego umysłu oraz ciała, wszystkie organy powinny wtedy się zregenerować. Jeśli najemy się przed pójściem do łóżka, obciążymy nasz żołądek, który zamiast odpoczywać będzie ciężko pracował nad procesami trawiennymi. W konsekwencji nasz sen będzie zaburzony, a my niewyspani. Pamiętajmy o tym, że ostatni posiłek powinien  być lekki i najlepiej będzie jeśli spożyjemy go ok 2-3 godzin przed snem.

co zjesc przed snem

Czego nie jeść przed snem?

Wieczorem szczególnie niewskazane jest spożywanie wysokoenergetycznych węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym takich jak słodycze lub fast foody, które powodują zaburzenia snu obciążając spowolniony w czasie snu metabolizm. Owoce są bardzo zdrowe, jedzmy je jednak rano i popołudniu, dodają nam energii, a zawarta w nich fruktoza jest paliwem napędowym dla naszego mózgu. Zjedzone wieczorem odłożą nam się w boczkach! Dodatkowo zalegające przez noc jedzenie w naszym układzie trawiennym może powodować problemy gastryczne.

co jeść przed snem

Zrezygnujmy także z ciężkich, tłustych, ostrych i pikantnych potraw, wpływają na niestrawność oraz zgagę. Nieprzetrawiony tłuszcz odkłada się w naszych naczyniach krwionośnych pod postacią płytek miażdżycowych. Wieczorem unikajmy również kofeiny, którą znajdziemy w kawie, ale również  w czarnej i mocnej herbacie oraz coli. Zastąpmy te napoje wodą lub herbatkami ziołowymi np. rumiankiem.


co zjeść przed snem

Co jeść przed snem?

Co w takim razie zjeść wieczorem, żeby zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen? Przede wszystkim produkty bogate w witaminy, które są najłatwiej przyswajane przez nasz organizm w czasie snu. Znajdziemy je oczywiście w warzywach – szczególnie zielonych. Róbmy sobie sałatki ze świeżych warzyw z dodatkiem zdrowego tłuszczu oliwy z oliwek lub zdrowe koktajle. Dobrym pomysłem na kolację są również zupy kremy np. z cukinii lub pomidorów. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, zjedz lekką owsiankę lub naturalny jogurt z płatkami zbóż.

Przed snem warto jeść węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym takie jak pełnoziarniste pieczywo, kasze, czy płatki zbożowe. Dlatego zdrową przekąską się nasze tradycyjne kanapki z plasterkiem sera lub wędliny. Do łatwo strawnych produktów należą również ryby, drób, miód, gotowane warzywa oraz jajka na miękko. Wieczorem jedzmy, surowe lub gotowane, unikajmy smażonego, a zapewnimy sobie słodkie sny!

co jesc przed snem

 

Czy na wszystkie pytania zostały udzielone odpowiedzi? Czy potrzebujesz więcej informacji dotyczących tego artykułu? Czy coś nie zostało przedstawione zrozumiale/czytelnie?

Zadzwoń do doradcy / specjalisty,
a uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania!
+48 61-641-7997

Pin It on Pinterest

Idź do sklepu abcsypialni.plDo sklepu abcsypialni.plSklep abcsypialni.plSklep
Zadzwoń 61 641 7997Zadzwoń