> > Co czytamy do poduszki? Poznaj ciekawe dane!

Wedle danych statycznych książki czyta tylko 10% Polaków, a 10 milionów osób nie ma ani jednej w swoim domu… Dlaczego tak się dzieje? Duża ilość obowiązków, długie godziny pracy, zajęcia dodatkowe, zajmowanie się domem, spotkania ze znajomymi, opieka nad dziećmi i milion innych obowiązków. Wielu z nas nie ma wyrobionego nawyku czytania przed snem. A do tego wystarczy tak niewiele… połóżmy na nocnym stoliku doskonałą i wciągającą książkę i każdego wieczoru czytajmy chociaż kilka stron. Na chwilę przenieśmy się w inny świat i żyjmy życiem innych postaci. Czytajmy to co nas interesuje, a nie to co czytają inni lub pozycje modnego autora :)

odsetek osoób czytających

Z badań przeprowadzonych w 2014 r. przez Bibliotekę Narodową i TNS Polska wynika, że czterech na dziesięciu naszych rodaków w minionym roku nie przeczytało nawet jednej książki. Połowa Polaków nie sięgnęła nawet po tekst dłuższy niż trzy strony. Książkami interesują się głównie osoby z wyższym wykształceniem (szczególnie humanistycznym), a także osoby pracujące na wysokich stanowiskach specjalistycznych oraz co ciekawe emerytowani przedstawiciele kadry kierowniczej.

co czytamy

Jak czytamy?

Pod względem regularności lektury najchętniej sięgamy do prasy internetowej oraz drukowanej, a także portali informacyjnych. Czytanie książek dla 40% czytelników ma charakter nieregularny. Czytamy wtedy kiedy mamy czas, a także mamy dobrą lekturę pod ręką i balansujemy rytm pracy i odpoczynku.

co czytamy do poduszki?

Co czytamy do poduszki? Poznaj ciekawe dane!

Ranking najpopularniejszych książek

1. E.L. James – seria o Greyu
2. Stieg Larsson – seria Millenium
3. Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu
4. Henryk Sienkiewicz – Ogniem i mieczem
5. George R.R. Martin – Gra o tron
6. J. R. R. Tolkien – Hobbit
7. J. K. Rowling – seria o Harrym Potterze
8. Dan Brown – Kod Leonarda da Vinci
9. Bolesław Prus – Lalka
10. Helen Fielding – seria o Bridget Jones
11. Aleksander Kamiński – Kamienie na szaniec
12. Henryk Sienkiewicz – Krzyżacy
13. Carlos Ruiz Zafon – Cień Wiatru
14. Waris Dirie, Cathleen Miller – Kwiatpustyni
15. Michaił Bułhakow – Mistrz i Małgorzata

źródło.

czytelnictwo w Polsce

Czytanie dzieciom

Pamiętajmy także o tym, aby czytać dzieciom. Bajka przed snem doskonale pobudza wyobraźnię, uczy skupienia się, poszerza zasób słownictwa oraz dostarcza wielu wspaniałych i wspólnie spędzonych chwil.

czytajmy dzieciom

Czytając książki dbamy o swoją duszę. To kapitał, który rozwija nas intelektualnie, kulturowo, a także społecznie. Wykorzystajmy fakt, że właśnie trwają wakacje i spędźmy urlop z książką. Czytajmy na kocyku na trawie, na leżaku i do poduszki! :)

co czytamy do poduszki

A co Wy czytacie?

Czy na wszystkie pytania zostały udzielone odpowiedzi? Czy potrzebujesz więcej informacji dotyczących tego artykułu? Czy coś nie zostało przedstawione zrozumiale/czytelnie?

Zadzwoń do doradcy / specjalisty,
a uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania!
+48 61-641-7997

Pin It on Pinterest

Idź do sklepu abcsypialni.plDo sklepu abcsypialni.plSklep abcsypialni.plSklep
Zadzwoń 61 641 7997Zadzwoń