> > > Aranżacja sypialni

Aranżacja sypialni to przede wszystkim łóżko – wygodne i odpowiadające naszym indywidualnym potrzebom. To, jak urządzimy przestrzeń wokół niego, w dużej mierze zależy od funkcji, jakie ma spełniać pokój – czy służyć będzie wyłącznie jako miejsce odpoczynku, czy dodatkowo jako garderoba, a może i miejsce pracy. W przypadku aranżacji sypialni o niewielkim metrażu warto sięgnąć po kilka prostych rozwiązań, by zaoszczędzić przestrzeń, a jednocześnie zapewnić sobie łatwy dostęp do wszystkich mebli i przedmiotów.

Kolor ścian sypialni i wyposażenia

Wpływ otaczających barw na nasze emocje i samopoczucie został potwierdzony wieloma badaniami.

Stonowane, delikatne kolory ścian sypialni, zwłaszcza łagodny niebieski, lawendowy fiolet czy przygaszona zieleń, pomogą zrelaksować się i wyciszyć przed zaśnięciem. Jeśli preferujemy barwy ciepłe, sięgnijmy po subtelne odcienie żółci lub beżu.

jasne kolory w sypialni

W sytuacji wynajmu mieszkania tak daleko idące zmiany, jak przemalowanie ścian na inny kolor, mogą być problematyczne. Nie wahajmy się jednak porozmawiać o tym z właścicielem. Może pomysł nowego charakteru wnętrza przypadnie mu do gustu.

Intensywne i pobudzające do aktywności barwy, jak na przykład mocna czerwień czy pomarańcz, lepiej wykorzystać do aranżacji innych pomieszczeń. Jeśli jednak marzy Ci się uzyskanie w sypialni romantycznej atmosfery, spróbuj osiągnąć ją dodatkami w ciepłych barwach, takimi jak karmazynowe poduszki, bordowa pościel czy bursztynowy lichtarz ze świeczkami zapachowymi. W ten sposób z łatwością możesz zmieniać wystrój sypialni w zależności od chwili i nastroju.

przytulna sypialnia

Oświetlenie sypialni

Oprócz instalacji głównego źródła światła, umieszczonego tradycyjnie na środku sufitu, nie zapomnij o lampkach nocnych. Powinny dawać punktowe, wystarczające do komfortowej lektury światło, a ich włącznik powinien być dostępny bez wstawania z łóżka.

oświetlenie w sypialni

Warto rozważyć kupno lampy na elastycznym wysięgniku, by bez trudu dopasować kierunek padania światła do różnych pozycji. Jeśli brakuje nam miejsca na ustawienie lampy na stoliku nocnym, zdecydujmy się na zwieszającą się nisko lampkę sufitową lub mocowaną do ściany.

Oświetlenie sypialni powinno zarówno zapewniać warunki wystarczające do czytania czy pisania, jak i tworzyć ciepłą atmosferę. Przytulny nastrój uzyskamy za pomocą dających miękkie światło lamp z abażurami czy małych lampek punktowych/ znajdujących się na przykład za wezgłowiem łóżka.

oświetlenie w sypialni

Idealne wymiary łóżka

,Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz mówi stare porzekadło. Jednak pościel nawet najlepszego gatunku nie zagwarantuje dobrego snu, jeśli mamy niewygodne łóżko. Podkreślmy, że nie istnieje jeden idealny dla każdego typ łóżka – zawsze trzeba je dobierać do potrzeb konkretnej osoby.

Przede wszystkim sprawdźmy, jakie wymiary łóżka są dla nas odpowiednie. Zazwyczaj wystarczająca długość łóżka to 200 cm, jednak dla osób bardzo wysokich z pewnością okaże się ona za mała. Powinniśmy zapewnić sobie naddatek około dwudziestu kilku centymetrów (w stosunku do naszego wzrostu), choćby dlatego, by leżąc na brzuchu, móc swobodnie umieścić przed sobą książkę czy laptop.

Pamiętajmy też o odpowiedniej szerokości łóżka, by bez skrępowania zmieniać pozycję ciała. Zapewniająca swobodę minimalna szerokość to 90 cm dla jednej osoby i 140 cm w przypadku łóżka dwuosobowego.

Do bardzo istotnych parametrów należy również wysokość łóżka. Podczas gdy osoby młode mogą jeszcze nie zwracać uwagi na ten aspekt, wraz z wiekiem z pewnością docenimy łóżko na tyle wysokie, by wstawanie z niego nie przypominało podnoszenia się z głębokiego przysiadu. Zwłaszcza w przypadku problemów ze stawami warto zadbać o taką wysokość łóżka, przy której w pozycji siedzącej zachowamy w zgięciu między łydkami a udami kąt prosty. Zazwyczaj wystarczające będzie około 40-50 cm.

łóżko z wezgłowiem

Skrzynia na pościel – jaki typ?

Upewnijmy się, że łóżko nie skrzypi i jest stabilne. Przemyślmy, czy potrzebujemy łóżka z pojemnikiem na pościel i jaki sposób jego otwarcia będzie najwygodniejszy w przestrzeni, którą dysponujemy.

Szuflada wyciągana spod łóżka nie sprawdzi się w bardzo wąskich sypialniach i może każdorazowo wymagać uciążliwego odsuwania szafki nocnej. Jeśli jednak ilość miejsca jest wystarczająca, ten typ pojemnika świetnie się sprawdzi dzięki prostej konstrukcji, bezawaryjności i łatwej obsłudze.

Do sypialni o bardzo małym metrażu lepiej nadaje się łóżko z pojemnikiem otwieranym przez podnoszony stelaż. Wówczas mamy łatwy dostęp do skrzyni na pościel, niezależnie od tego, jak zagospodarujemy przestrzeń wokół łóżka.

Innym rozwiązaniem idealnym do małych, ale wysokich pokojów jest umieszczenie łóżka na antresoli. Dzięki temu zyskamy sporo przestrzeni w dolnej części pomieszczenia, a także nadamy jego ściśle sypialnianej części bardziej kameralny charakter. Decydując się na taką aranżację sypialni, pamiętajmy jednak o zakupie odpowiednio niskiego łóżka, by uniknąć porannego uderzania głową w sufit.

biała sypialnia

Wybór materaca

Na koniec uważnie dobierzmy do naszej wagi i upodobań materac o wytrzymałej konstrukcji i wygodnym stopniu twardości.

W trosce o zdrowie alergików warto zdecydować się na kupno materaca nawierzchniowego i ochraniacza na materac, by ochronić główny materac przed pochłonięciem ton kurzu i móc łatwo odświeżyć nasze łoże poprzez upranie jego zewnętrznych warstw.

wybór materaca

Aranżacja sypialni – wokół łóżka

Jak funkcjonalnie i komfortowo zaaranżować przestrzeń wokół łóżka?

Po pierwsze zachowajmy przy nim odpowiednią ilość wolnego miejsca, aby mieć łatwy dostęp z obu jego stron (to szczególnie ważne w przypadku łóżek dwuosobowych). Unikajmy ustawiania łóżka blisko kaloryfera, by nie narażać się na niezdrową różnicę temperatur.

Jeśli chcemy zapełnić przestrzeń na ścianie nad łóżkiem, wybierajmy obiekty lekkie i solidnie umocowane albo wręcz zawieśmy jedynie plakat lub zaprojektujmy malowany bądź naklejany motyw dekoracyjny. Wystrzegajmy się wieszania nad łóżkiem ciężkich półek czy zegarów szafkowych, które w razie silniejszych drgań mogłyby niebezpiecznie spaść.

wystrój sypialni

Z pewnością warto zaopatrzyć się w stoliki nocne lub spełniające ich funkcję półeczki. Zastanówmy się, czego zazwyczaj potrzebujemy przed zaśnięciem i z rana, by dobrać odpowiednią wielkość i budowę takiej szafki-stolika. Jeśli projektujemy sypialnię w mniej klasycznym stylu, możemy pokusić się o wykorzystanie nieszablonowego stolika w postaci na przykład pnia drzewa, starej, kupionej na pchlim targu skrzyni lub modnych ostatnio palet. W przypadku wyjątkowo małych i wąskich pomieszczeń zastąpmy stolik nocny półką za wezgłowiem łóżka.

zaaranżowanie przestrzeni

Ostatecznie przemyślmy, jakich dodatkowych mebli potrzebujemy w sypialni. Jeśli nie posiadamy oddzielnej garderoby, zapewne właśnie do sypialni wstawimy szafę na ubrania lub co najmniej komodę na bieliznę. Zapaleni miłośnicy książek docenią mały regał z ulubionymi lekturami, a wiele spośród pań ucieszy się z eleganckiej i dobrze oświetlonej toaletki. Gdy brakuje miejsca na niezbędne na co dzień drobiazgi, możemy zawiesić półki, a ewentualne wnęki zabudować jako szafy lub dla porządku po prostu oddzielić od reszty pokoju zasłoną. Pamiętajmy jednak, aby w aranżacji sypialni zachować wypoczynkowy i intymny charakter pomieszczenia i nie zapominać o jego najważniejszych funkcjach.

 

Czy na wszystkie pytania zostały udzielone odpowiedzi? Czy potrzebujesz więcej informacji dotyczących tego artykułu? Czy coś nie zostało przedstawione zrozumiale/czytelnie?

Zadzwoń do doradcy / specjalisty,
a uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania!
+48 61-641-7997

Pin It on Pinterest

Idź do sklepu abcsypialni.plDo sklepu abcsypialni.plSklep abcsypialni.plSklep
Zadzwoń 61 641 7997Zadzwoń