Z pewnością dla wielu z Was stanowi to problem. Standardy powierzchniowe mieszkań w Polsce nie powalają a na średnich statystycznych 50 metrach kwadratowych trudno poczuć przestrzeń. Wytyczne budownictwa mieszkaniowego szybko się nie zmienią… A niemal każdy z nas lepiej czuje się w większej przestrzeni, nawet jeśli jej przestronność to zasługa nie metrażu a sprytnych manewrów. Jeśli jesteście na etapie urządzania Waszego lokum, warto wziąć poniższe porady pod uwagę.
8 sposobów na większe wnętrze
Zaczynamy!
1. Używaj jasnych, neutralnych kolorów.
Dotyczy to nie tylko ścian ale też podłogi czy płytek w łazienkach. Uwaga! Wyraźne kontrasty między ścianą a podłogą nie służą optycznemu powiększeniu wnętrza.
2. Wpuść do wnętrza jak najwięcej naturalnego światła
Nie zasłaniaj szczelnie okien! Niewskazane będą więc np. żaluzje montowane na stałe. Jeśli używasz zasłon, koniecznie muszą być w kolorze zbliżonym do ścian. Podobnie jak w punkcie pierwszym, kontrasty nie służą…
3. Drobne wzory na dodatkach
Jeśli decydujesz się na wzory na tapecie, tapicerce mebli czy zasłonach, lepiej jeśli będą one drobne i, znów, mało kontrastowe w stosunku do tła. 4. Nie „mebluj” na siłę. Użyj raczej mebli wielofunkcyjnych. Jeśli mieszkasz w kawalerce, nie sil się na łóżko i kanapę. Tak jest wygodniej ale czasem warto wybrać komfortową sofę z dodatkową funkcją spania. Podobnie, stół może zastąpić dodatkowe biurko itp. 5. Meble wolnostojące zastąp zabudowami meblowymi, wtopionymi w ścianę i najlepiej w jej kolorze. Dotyczy to zarówno szaf jak i regałów.
4. Powiększ optycznie wnętrze lustrem
Powiększają przestrzeń i odbijając światło, rozświetlają ją. Idealnie gdyby były przyklejone do ściany jako gładka tafla, bez faz, bez ram.
5. Nóżki dla mebli wolnostojących
Wszelkie meble wolnostojące takie jak: kanapa, łóżko, fotel, stolik kawowy czy komoda powinny stać na nóżkach a nie przysadziście przylegać do podłogi.
6. Pamiętaj o zachowaniu wolnej przestrzeni
Nie zapełniaj każdego wolnego kąta we wnętrzu. Pozostawiaj, przynajmniej fragmenty, pustej ściany czy przestrzeni.
7. Oświetlenie punktowe to dobry pomysł
W miejsce jednego, centralnego oświetlenia sufitowego, zastosuj kilka mniejszych punktów. Dotyczy to zarówno sufitu jak i ścian.
8. Pasy, paski, paseczki – na dywanie, ścianach lub meblach
Pamiętaj o cudownej właściwości pasów, pasków i paseczków. W ułożeniu pionowym optycznie podwyższają pomieszczenie, w poziomym poszerzają. Efekt powiększenia wnętrza daje również położony na podłodze dywan w pasy.
Zdjęcia pochodzą ze strony: http://digital-pigment.com/
Autorką artykułu jest Magda Kozak prowadząca blog Akcja Aranżacja